Calvin Harris kicked off the decks at Tryst because he wouldn't play Carly Rae Jepsen "Call me Maybe" and Hip Hop

Although it seems hard to believe, Calvin Harris (who absolutely crushed it last time we saw him at Coachella) was apparently kicked off the decks at Tryst Nightclub in Las Vegas (verified by a tweet from Calvin Harris’s official Twitter Account). With the Electronic Daisy Carnival in town, almost every big DJ in the world is present in Sin City but apparently the Vegas clubs are running a tight ship and being a little less flexible than they probably should be on a big weekend like this. The issue came down to whether or not he would play Carly Rae Jepsen’s overplayed hit “Call me Maybe” as well as a few other requests from Management. This is becoming a trend and may be representing a shift in the music programming at a lot of Vegas clubs as they start to play less house music or at least a larger variety of genres. Marquee Day Club pulled a similar move a week ago when they rescheduled Mark Farina because they had too much house music on the bill.

Calvin Harris is supposed to play at Surrender Nightclub Tonight, but it is probably up in the air at this point.

Calvin Harris kicked out of Tryst

Calvin Harris thrown off the Decks at Tryst Las Vegas for not playing Carly Rae Jepsen Call me Maybe

And here is a Calvin Harris x Carly Rae Jepsen actual remix (maybe Tryst and surrender can throw this on tonight?)

Meanwhile at EDC, the party is still going. Check out the lineup below. Why even bother with the nightclubs?

EDC lineup 2012

16 bit
Above & Beyond
Adventure Club
Afrojack
Alesso
Aly & Fila
AN21 & Max Vangeli
Andy C: ALIVE
Angger Dimas
Armin van Buuren
Arty
A*S*Y*S*
ATB
Avicii
Bassjackers
Bassnectar
Bassrush Experience
Benny Benassi
Blue Man Group
Borgore
Brennan Heart
Calvin Harris
Camo & Krooked
Carl Cox
Chase & Status
Chris Lake
Chuckie
Circuit
Coone
Cosmic Gate
Crizzly
Dada Life
Danny Tenaglia
Darksiderz
Dash Berlin
Datsik
David Guetta
D-Block & S-te-Fan
Deco
Delta Heavy
Dennis Ferrer
Dieselboy vs Bare
Digitalism
Dimitri Vegas & Like Mike
Dirty South
Dirtyphonics Live
DJ Ammo
Dodge & Fuski
Downlink
Doctor P
Dubfire
Eco
Ed Rush & Optical
El Pulpo Mechanico
Emalkay
Endymion
Erick Morillo
Excision
Fedde le Grand
Feed Me
Felix Cartal
Ferry Corsten
Figure
Flux Pavillon
Flying Lotus Girls
Funkagenda
Funtcase
Fury
Gabriel & Dresden
Gaiser
Gareth Emery
Green Velvet
Hardwell
Harvard Bass
Headhunterz
High Contrast
Hype
Isaac
Jack Beats
Jaytech
JDX
Joachim Garraud
Jochen Miller
John Digweed
John Rundell
Josh Wink
Kaskade
Kill the Noise
Knife Party
Koan Sound
Kristina Sky
Kyau & Albert
Lady Faith
Laidback Luke
Little Boots
Loadstar
Loco Dice
Magda
Manufactured Superstars
Markus Schulz
Martin Solveig
Mat Zo
Michael Woods
Moby
Modestep
Morgan Page
MSTRKRFT
Mt Eden
NERVO
Nicky Romero
Nicole Moudaber
Night Owl Experience
Noisia
Paco Osuna
Porter Robinson
Pretty Lights
Q-dance
Rank 1 Live
R3hab
Richie Hawtin
Sander van Doorn
Sebastian Ingrosso
Sidney Samson
Steve Angello
Steve Aoki
Sunnery James & Ryan Marciano
Technoboy
Thomas Gold
Tiësto
Tommy Trash
Tritonal
UMEK
W&W
Wide Awake Art Cart
Wilkinson
will.i.am
Zany
Zeds Dead
Zomboy

EDC Set Times

FRIDAY, JUNE 8
Kinetic Field
7:00-7:30PM – Michael Woods

7:30-8:30PM – will.i.am

8:30-9:30PM – Hardwell

9:30-10:30PM – Knife Party

10:30-12:00AM – Sebastian Ingrosso

12:00-1:25AM – Afrojack

1:30-3:00AM – Kaskade

3:00-4:00AM – Alesso

4:00-4:30AM – Bassjackers

4:30-5:30AM – Fedde le Grand

Cosmic Meadow (Size Matters)
7:00-8:30PM – Tim Mason

8:30-10:00PM – Junior Sanchez w/CeCe Peniston

10:00-11:15PM – AN21 & Max Vangeli

11:15-12:30AM – Thomas Gold

12:30-1:45AM – Benny Benassi

1:45 – 3:00AM – Steve Angello

3:00-4:15AM – Erick Morillo

4:15-5:30AM – Sunnery James & Ryan Marciano

Circuit Grounds (Group Therapy)
7:00-7:30PM – Matt Lange

7:30-8:30PM – Andrew Bayer

8:30-9:30PM – Jaytech

9:30-10:30PM – Norin & Rad

10:30-11:30PM – Gabriel & Dresden

11:30-12:30AM – Mat Zo

12:30-2:30AM – Above & Beyond

2:30-4:00AM – Gareth Emery

4:00-5:30AM – Super8 & Tab

Neon Garden (Dim Mak)
7:00-7:20PM – Autoerotique

7:40-8:15PM – Modestep

8:25-9:05PM – Kill the Noise

9:25-9:55PM – Little Boots

10:10-10:45 PM – Nervo

10:45-11:25PM – Joachim Garraud

11:25-12:05AM – Datsik

12:25-1:05AM – Borgore (Live)

1:24-2:05AM – Excision

2:25-3:10AM – R3hab

3:10-4:10AM – Steve Aoki & Afrojack

4:10-4:50AM – Sidney Samson

4:50-5:30Am – Dimitri Vegas & Like Mike

Bass Pod (Bassrush)
7:00-8:30PM – Circuit

8:30-9:30PM – Paper Diamond

9:30-10:30PM – Mt. Eden

10:30-11:30PM – Crizzly

11:30-12:30AM – Figure

12:30-1:30AM – Dieselboy vs. Bare

1:30-2:30AM – Funtcase

2:30-3:30AM – Zomboy

3:30-4:30AM – High Contrast

4:30-5:30AM – Adventure Club

Q-dance
7:00-7:45PM – Caffeine

7:45-8:30PM – Darksiderz

8:30-9:30PM – JDX

9:30-11:00PM – Isaac

11:00-1:00AM – Noisecontrollers

1:00-2:45AM – Coone

2:45-4:30AM – Ran-D

4:30-5:30AM – Evil Activities

Discovery Stage
8:00-9:00PM – Crunch Theory

9:00-10:00PM – DSKOTEK

10:00-11:00PM – Virtu

11:00-12:00AM – No Body

12:00-1:00AM – Bobby Burns

1:00-2:00AM – James Egbert

2:00-3:00AM – Posso

3:00-4:00AM – Fabian Campos

4:00-5:00AM – RJ Van Xetten

SATURDAY, JUNE 9
Kinetic Field
7:00-7:20PM – Damien Le Roy

7:20 – 7:50PM – Chris Lake

7:50 – 8:20PM – Manufactured Superstars

8:20 – 8:50PM – Sander van Doorn

8:50 – 9:50PM – Nicky Romero

9:50 – 10:50PM – Martin Solveig

10:50 – 11:50PM – Bassnectar

11:50 – 1:00AM – Calvin Harris

1:00-2:30AM – Avicii

2:30 – 4:00AM – Tiesto

4:00-5:30AM – Blue Man Group & Steve Aoki

Cosmic Meadow (Enter)
7:00-8:00PM – Visionquest

8:00-9:15PM – Seth Troxler

9:15-10:30PM – Josh Wink

10:30 – 11:45PM – Magda

11:45-12:30AM – Gaiser

12:30-1:45AM – Dubfire

1:45-3:00AM – Richie Hawtin

3:00-4:15AM – Loco Dice

4:15 – 5:30AM – Paco Osuna

Circuit Grounds (A State of Trance)
7:00-8:30PM – Eco

8:30-9:45PM – Kyau & Albert

9:45-11PM – Jochen Miller

11:00-11:45PM – Rank 1 (Live)

11:45-1:00AM – Markus Schulz

1:00-3:00AM – Armin van Buuren

3:00-4:15AM – Cosmic Gate

4:15-4:30AM – W&W

Neon Garden (Undocumented)
7:00-7:25pm – Davey Dave

7:25-8:25pm – Angger Dimas

8:40-9:40pm – Andy C: Live

9:45-10:45PM – Digitalism (DJ Set)

11:15-12:15PM – Feed Me

12:30-1:30AM – Tommy Trash

1:30-2:30AM – Felix Cartal

2:30-3:30AM – MSTRKRFT

3:30-4:30AM – Jack Beats

4:30-5:30AM – Harvard Bass

Bass Pod (Bassrush)
7:00-7:30PM – Deco

7:30-8:30PM – Dodge & Fuski

8:30-9:30PM – Borgore

9:30-10:30PM – Emalkay

10:30-11:30PM – Downlink

11:30-12:30AM – Rusko

12:30-1:30AM – Zeds Dead

1:30-2:30AM – *SURPRISE GUEST*

2:30-3:30AM – Doctor P

3:30-4:30AM – Shy FX

4:30-5:30AM – Koan Sound

Q-dance
7:00-8:30PM – Stana

8:30-10:00PM – Max Enforcer

10:00-11:00PM – Lady Faith

11:00-1:00AM – HeadHunterz

1:00-2:00AM – Technoboy

2:00-3:15AM – Wildstylez

3:15-4:30AAM – Zatox

4:30-5:30AM – Endymion

Discovery Stage
8:00-9:00PM – Handsom Dodger

9:00-10:00PM – Joman

10:00-1:00PM – Michael Badal

11:00-12:00AM – Felix Krocher

12:00-1:00AM -Shermanology

1:00-2:00Am – Paris & Simo

SUNDAY, JUNE 10
Kinetic Field
7:00-7:30PM – Morgan Page

7:30-8:15PM – Arty

8:15-9:00PM – Cazzette

9:00-9:40PM – Sunnery James & Ryan Marciano

9:40-10:30PM – Chuckie

10:30-11:30PM – Dirty South

11:30-12:30AM – Pretty Lights

12:30-2:00AM – David Guetta

2:00-3:00AM – Armin van Buuren

3:00AM-4:00AM – Porter Robinson

4:00-5:00AM – Dada Life

5:00-5:30AM – Funkagenda

Cosmic Meadow (Carl Cox & Friends)
7:00-7:30-PM – Guy Gerber

7:30-8:30PM – Dennis Ferrer

8:30-9:30PM – Nic Fancuilli & Joris Voorn

9:30-10:30PM – Nicole Moudaber

10:30-11:30PM- Green Velvet

11:30-12:30AM – Umek

12:30-2:00AM – John Digweed

2:00-4:00AM – Carl Cox

4:00-5:30AM – Danny Tenaglia

Circuit Grounds (A State of Trance)
7:00-8:30PM – Kristina Sky

8:30-10:00PM – BT

10:00-11:30PM – Tritonal

11:30-1:00AM – ATB

1:00-2:30AM – Dash Berlin

2:30-4:00AM – Ferry Corsten

4:00-5:30AM – Aly & Fila

Neon Garden (Super You & Me)
7:00-7:25PM – Peace Treaty

7:45-8:45PM – The M Machine

9:00-10:30PM – Oliver Twist

10:30-11:30PM – Major Lazer

11:30-12:30AM – Chase & Status

12:30-1:30AM – Sandro Silva

1:30-3:00AM – Laidback Luke

3:00-4:00AM – Bingo Players

4:00-5:30AM – Flux Pavilion

Bass Pod (Ram Records)
7:00-8:00PM – Fury

8:00-9:00PM – Wilkinson

9:00-10:00PM – Ed Rush & Optical

10:00-11:00PM – Loadstar

11:00-12:00AM – Delta Heavy

12:00-1:30AM -DirtyPhonice Live

1:30-2:30AM – Noisia

2:30-3:30AM – Camo & Crooked

3:30-4:30AM – Cookie Monsta

4:30-5:30AM – DJ Hype

Q-dance
7:00-8:00PM – A*S*Y*S

8:00-9:30PM – Zany

9:30-11:00PM – D-Block & S-te-Fan

11:00-1:00AM – Brennan Heart

1:00-2:00AM – S-Factor

2:00-3:15AM – Frontliner

3:15-4:30AM – The Prophet

4:30-5:30AM – Neophyte

Discovery Stage
8:00-9:00PM – Black 22′s

9:00-10:00PM – BUNNY

10:00-11:00PM – Josh Evans

11:00-12:00AM – Tangle & Mateusz

12:00-1:00AM – Quintino

1:00-2:00AM – Singularity